Információk, érdekességek
Hatásos védelem a felsõ légúti betegségek ellen
2007. február 08.
Egy új módszer segítségével hatékonyabban védhetjük családunk egészségét számos felsõ légúti betegség (pl. influenza, nátha, torokgyulladás) ellen, vagy betegség esetén gyorsíthatjuk a felépülést.
Az 1900-as évek elején egy Mecsnyikov nevû orosz tudós megfigyelte, hogy a kaukázusi emberek hosszabb és egészségesebb életet élnek. Ezt azzal magyarázta, hogy arrafelé sok Lactobacillus-tartalmú erjesztett tejterméket (pl. savanyított juhtejet) fogyasztanak, mely csökkenti a méreganyagokat termelõ kóros baktériumok számát. Mecsnyikov az immunitás megismeréséért végzett vizsgálataiért 1908-ban Nobeldíjat kapott. Újabb mérföldkövet jelentett a betegségek elleni kutatásban, amikor a közelmúltban két amerikai kutató felfedezte a Lactobacillusok egy különösen jótékony fajtáját, az LGG-t (Lactobacillus GG). Az LGG kiemelkedõ immunrendszer- támogató és egészségmegõrzõ hatását klinikai vizsgálatokkal is alátámasztották.
Az influenza megelõzése - Ne féljünk az oltástól
2007. január 22.
A téli idõszakot szinte sohasem kerüli el ez a járvány, de megfelelõ elõvigyázatossággal csökkenthetõ a veszély. Az influenza számtalan tünete megegyezik a felsõ légúti hurutéval, de általában magas lázzal és végtagfájdalommal is jár. Sajnos a szövõdményei halálosak is lehetnek.
A legjobban az idejében adott védõoltás nyújt igazi védelmet. Több betegség és haláleset is megelõzhetõ lenne az idõben beadott védõoltással.
Az óvatosság nem árt
2007. január 15.
Magyarországon jelenleg biztonságos a tuberkulózis járványügyi helyzete, viszont fontos a tüdõszûréseken való részvétel, és felülvizsgálandók lennének az idegenrendészeti jogszabályok.Magyarországon az elmúlt évtizedekben - eltekintve a kilencvenes évek elsõ felétõl - folyamatosan csökkent a tuberkulózisban megbetegedettek száma. 2005-ben már csak 2024 új beteget fedeztünk fel. Ez a szám (20/100 000 lakos) azt jelenti, hogy elértük a fejlettebb nyugat-európai országok alacsony megbetegedési mutatóinak felsõ határát. Köszönhetõ mindez a tüdõszûrések mellett a tüdõgyógyászati osztályok és a tüdõgondozók, illetve újabban a támogató civil szervezetek tevékenységének a felkutatás, a diagnosztika, a kezelés és a gondozás terén.
Hatásos fogínyvédelem
2007. január 10.
Sok embernek keserítik életét a fogínnyel kapcsolatos problémák és az ennek következtében tönkremenõ fogak. Pedig vannak módszerek, amelyek segítenek egészségesen tartani a fogínyt.
Mindenki tudja, hogy a fogak ápolása milyen fontos. Kevésbé közismert, hogy az íny és a fogak folyamatos kölcsönhatásban vannak, így az íny rossz állapota negatív hatással van a fogakra. Megdöbbentõ tény, hogy több fogat veszítünk el ínyproblémák miatt, mint fogszuvasodás következtében.
Akinek volt már gondja az ínyével, tudja, hogy ez mennyire kellemetlen panaszokat okozhat, pl.: fájdalom, érzékenység, duzzadtság, ínyvérzés, rossz lehelet, kellemetlen szájíz stb. Az íny érzékenysége zavarja az ízek érzékelését, az evést és rossz közérzetet eredményez.
Folsavval a halláskárosodás ellen?
2007. január 06.
Egy holland tanulmány kimutatta, hogy a folsav-pótlás idõs embereknél csökkenti az idõskori halláskárosodás kialakulását.
A holland Wageningen-i Egyetemen végzett tanulmány 728, 50 és 70 év közötti férfit és nõt vizsgált. A vizsgálat résztvevõinél magas vér homocisztein szintet mértek. A folsav - sok egyéb hatása mellett - csökkenti a vér homocisztein szintjét, ezért a kutatók így következtettek arra, hogy a vizsgált alanyoknak kevés a folsav bevitelük.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...153154155...165