sub

Információk, érdekességek

Lassítsunk idõben!

2008. március 25.

A magas vérnyomás, azaz a hipertónia évekig tünetmentes lehet. Csendben, panaszmentesen alakul ki, az érintett ember egyszerûen nem érzi, hogy beteg, sokszor csak akkor fordul orvoshoz, amikor a tartósan fennálló, kezeletlen magas vérnyomás súlyos szív- és agyi keringési zavarokat, esetleg veseelégtelenséget okoz.

Tanácsok a prosztatarák kialakulásának megelõzéséhez

2008. március 13.

A prosztatarák sok fejlett országban a férfiak leggyakrabban kialakuló rosszindulatú daganata. Magyarországon is csak a tüdõ- és a vastagbélrák, valamint a nem-melanóma típusú bõrrákok elõzik meg, és már az 50 év alatti korosztályban is egyre több esetet észlelnek a szakemberek. Kevesen tudják azonban, hogy a megfelelõ megelõzési tanácsok betartásával jelentõsen csökkenthetõ a kórkép kialakulásának esélye. Cikkünkben az Amerikai Ráktársaság (American Cancer Society) által közzétett legfrissebb lista alapján áttekintjük ezeket a tényezõket, de azt is megtudhatjuk, milyen forradalmian új genetikai teszt lehet képes a jövõben idejében kimutatni a betegséget, és segíteni az érintettek minél hatékonyabb gyógykezelését.

Ne bízza látását a véletlenre!

2008. március 10.

A glaukóma, vagyis a zöld hályog kialakulása


Világviszonylatban a vakság második leggyakoribb okának tekinthetõ glaukóma kialakulásában szerepet játszik a szem számára nélkülözhetetlen tápanyagokat szállító, benne folyamatosan termelõdõ ún. csarnokvíz. Ennek túlzott képzõdése vagy rossz elvezetése miatt extrém méretû belsõ nyomás jöhet létre a látószervben, és ez visszafordíthatatlan módon károsítja a látóidegeket. Ha a nyomásemelkedés tartós, a folyamat akár teljes látásvesztéshez vezethet. A magas szemnyomás - amely egy speciális, fájdalommentes vizsgálattal könnyen kimutatható - a glaukóma egyetlen jelenleg ismert módosítható kockázati tényezõje, bár az állapot anélkül is kifejlõdhet.


A szemfáradtság okai és amit ellene tehetünk

2008. március 09.

A mai, sok esetben egyre fokozottabb teljesítményt igénylõ világunkban szemünk is túlzott megerõltetésnek lehet kitéve: a gyakran éjszakába nyúló, számítógép elõtt töltök órák száma - több más tényezõ mellett - könnyen a szem fáradásához, késõbb pedig szemszárazsághoz vezethet. Mit tehetünk a szemfáradtság elkerülése, illetve a kialakult, kellemetlen tünetek kezelése érdekében? Cikkünkben áttekintjük a szemfáradtság kialakulásának okait és a megelõzés lehetõségeit, valamint a könny és a pislogás látásunkban betöltött szerepét.

Az antioxidánsok szerepe a betegségek megelõzésében - 2. rész

2008. március 05.

Védekezés az oxidációs stressz ellen


Szerencsére, a szervezetben van "védõbástya", olyan anyagok révén, melyek antioxidáns hatással rendelkeznek. Ha ezek mennyisége elegendõ, akkor képesek kivédeni a szabadgyökök káros következményeit. Ilyen antioxidáns anyagokat elsõsorban a táplálkozás útján juttatjuk a szervezetbe. Ezek bevitele elsõsorban természetes formájukban ajánlatos, bár mesterséges antioxidánsok gyárilag is elõállíthatók.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...145146147...165