sub

Információk, érdekességek

Mire vágynak a nők és mire a férfiak? - A romantika felélesztésének 7 lépcsője

2023. január 24.

Majdnem minden nőnek van emléke arról, mikor általános iskola alsó tagozatában a nagy szerelem megdobta hógolyóval, aztán hihetetlen vihogások közben elrohant, vagy jól meghúzta a copfját, esetleg még a ceruzáit is a földre szórta... Minden lány tudta, hogy ha megdobták, vagy meghúzták a haját, akkor szerelmesek bele...  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Herceg fehér lovon
Ma viszont egyre többször halljuk azt, hogy „de hol van az a férfi, aki virágot vagy ajándékot hoz…”, ami egyértelműen jelzi, hogy a nők szeretnék megtalálni párjukban azt a férfit, aki erre hajlandó.

Nyilván minden életkorban mások a romantikus gesztusok, amik tulajdonképpen akár szavak nélküli jelzések arra, hogy a másik közeledik, vagy már szerelmes, vagy nagyon kötődik. Egy fiatal lány egy gyertyafényes vacsoránál egy elegáns étteremben valószínűleg feszengeni kezd, miközben ugyanez a szituáció tíz év múlva halálosan imponál neki. Minden generációban megtaláljuk a romantikára való hajlamot és elutasítást is, a jelrendszert és a hozzávaló ceremóniát.

Sok függ attól, hogy az illető az érzéseiből mennyit képes felvállalni és megmutatni, de az is fontos, hogy a romantikát ne keverje a cukormázas giccsparádéval, művirágkölteményekkel és kackiás rímekre végződő álversikékkel. A valódi romantika értékes, igazi érzelmeket hordozó, jelzésszerű és nem agyonmagyarázó, mint egy húsvéti locsolóversike.

Az igazi férfi
Most persze mondhatnánk, hogy egy bátor férfi simán ott áll, akár egy kazal rózsával vagy doboz bonbonnal is az utcán, akár egy filmben, de valójában az már inkább demonstráció a többiek felé, miközben az igazi romantika két ember között kell, hogy működjön. Tehát nem az a lényeg, hogy ki látja még az utcán azt a rózsát, hanem az, hogy azt a szeretett másik kapja, ami így kapcsolatuk fontosságát jelzi.
 
Számtalan filmben láthattunk olyan jeleneteket, mikor a férfi kicsit idegesen, toporogva, feszülten várja a szerelmét, és ez tényleg nem könnyű helyzet, de az eredmény feltétlenül megéri, mert a nők a mai napig valóban örülnek egy ilyen romantikus gesztusnak. Nyilván nagyon fontos szempont, mennyire érezhető a figyelmesség és az őszinte ajándékozási vágy a másik részéről, hiszen nem mindegy, hogy valaki „letudni” akarja a dolgot, vagy valódi érzelmi jelzést ad.

Kis illemtan
Régebbi korokban pontos koreográfiája és jelentése volt a virág átadásnak, a kézcsóknak, a köszönésnek és egy szempillantásnak, ami egyrészt az ismerkedést könnyítette, másrészt az érzelmek kimutatását. Manapság inkább azt látjuk, hogy ezek a szituációk egyre ritkábbak, elrejtjük érzelmeinket, nehezen vállalunk fel nyílt és félre nem érthető helyzeteket, mert inkább a bizalmatlanság és a rejtőzködés nyújtja a biztonságot.  A nők általában elvárnák egy férfitól, hogy határozott legyen és lehetőleg kedvességekre képes, miközben jó tudnunk, hogy egy kapcsolat érzelmi szálai csakis kölcsönös alapon működnek jól, ami egyrészt nyílt kommunikációt, másrészt elégséges önértékelést feltételez mindkét oldalon.

Mindezek ellenére minden ember általában titokban vágyik arra, hogy örömöt éljen át, és nyújtson a másiknak, tehát érzelmi igényünk még most is működik, csak a napi élet rutinja és az egyre kevesebb idő elmossa ezeket a fantáziákat. Marad a futó puszi, az elmaradt virág helyett a „majd veszünk neked valamit” szituáció, amiből persze pont a lényeg marad ki, és ez a néhány perces igazi figyelem és érzelem, amit a másikkal átélünk.

Ám, ha valaki nem hagyja, hogy olyan spirálba kerüljön, ahol már nincs idő egymásra és igazi figyelemre, akkor átélhet olyan örömöket és pillanatokat, amelyek valóban fontosak az élet értékei között...


5 érdekesség az ádámcsutkáról

2023. január 23.

Miért épp a serdülőkor környékén jelenik meg? Mi köze a hangképzéshez, jelenthet-e kóros elváltozást a mérete? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát az ádámcsutka szerepéről kérdeztük.

Fotó: 123rf.comCsak a férfiaknak van?

Az ádámcsutka a legnagyobb gégeporc, két egymással szöget bezáró porclemezből áll. A gége lágyrészeit és a hangszalagokat védi. Férfiaknál és nőknél egyaránt megtalálható. A serdülőkorig mindkét nemnél alig látható, ám a tesztoszteron szint növekedése miatt fiúknál a mérete megnő.

Mit jelent a mérete?

Az, hogy kinél mennyire kiugró a mérete, leginkább alkati kérdés. Élettani szempontból lényegtelen, hogy kisebb vagy nagyobb. Befolyásolja viszont a hangképzést. Akinek nagyobb az ádámcsutkája, a hangja is mélyebb. Ez igaz, nők esetében is.

Betegséget jelezhet?

Ha megváltozik az ádámcsutka mérete, alakja az jelezhet bizonyos betegségeket. Nem az életkorral és hormonális változásokkal járó, természetes növekedésre gondolunk, hanem a látszólag minden ok nélkül bekövetkező méret változásra. Ha ilyet tapasztalunk, feltételül forduljunk orvoshoz! Az ádámcsutka megnagyobbodása vagy duzzanata bekövetkezhet gége porc- gyulladás vagy sérülés esetén, de jelezhet gége vagy pajzsmirigy daganatot is.

Műtéttel alakítani lehet?

Igen, ha esztétikai okokból nem vagyunk megelégedve az ádámcsutka méretével, akkor műtéttel kisebbíteni, sőt megnagyobbítani is lehet. Ilyenkor a felesleges porcréteget eltávolítják, vagy egyéb testrészekről vett porccal pótolják, hogy a kívánt nagyságot elérjék.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha az ádámcsutka mérete látszólag minden ok nélkül megnő vagy a környéke duzzadttá válik, akkor mindenképp. Figyelmet érdemel ugyanakkor az is, ha a mérete a serdülőkor környékén sem változik jelentősen, illetve ezzel együtt – vagy akár ettől függetlenül – a kamasz fiú mutálása sem zajlik le a 17. életév környékéig.


Mit csinálhat két nő a wc-ben?

2023. január 20.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Vannak dolgok, amiket a nők kifejezetten szeretnek együtt csinálni. Például kettesben meglátogatni az illemhelyet. De miért?  

A nagy titok
A férfiak persze nevetve legyintenek ezekre, mondván: ezek csak véletlen egybeesések, vagy női hülyeségek, kérem. Ne tulajdonítsunk már ekkora jelentőséget ilyesfajta női csacskaságoknak. Bár valószínűleg sokuk fantáziáját begyújtja azért a kérdés: mi történhet például az illemhely zárt falain belül két nő között?

Nos, nem kell semmi pikánsra gondolni.

A közös wc-re járás motivációi egyébként is szerteágazóak. Először is, egyedül megközelíteni a toalettet némelykor felelőtlennek tűnik, hiszen egy magányos nő a székek és asztalok labirintusában bóklászva könnyen válhat kósza férfitekintetek és kéretlen szavak céltáblájává. Egy barátnővel felszerelkezve azonban máris bátrabban vesszük az akadályokat. Olyan ez, mint a napi smink. Ahogy felkerül az arcra, máris egyfajta védőpajzsként funkcionál.

Ráadásul a magukon könnyíteni szándékozók hosszú sorát is könnyebb kivárni, ha van kivel beszélgetni, és közösen elviselni a kritikus női pillantások egész garmadáját.

De lépjünk tovább.

Mire jó még a toelett-társ?
Egy ízig-vérig nő teljes menetfelszerelésben közelíti meg a célpontot, így táskák, kabátok és egyéb kiegészítők hadát hurcolja magával- ezek biztonságos elhelyezése és őrzése is alkalmi kísérőnk feladatává válik, mint ahogy a kilincs nélküli ajtó előtti strázsálás is.

A férfiak bizonyára nem ismerik az idegen wc-k kellemetlen velejáróit. Egy kilincs nélküli ajtó ugyanis kissé megnehezíti a wc funkcionális és nyugodt használatát. Az őrző-védő társ jelenléte azonban megnyugtatja a női lelket, aki nem hajszolja bele magát őrült kapkodásba a „rányitók” miatt.

De vannak itt jóval fontosabb szempontok is.


Miért értjük félre egymást?

2023. január 14.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A férfi és a női kommunikáció igen jelentősen eltér egymástól, s ez félreértések tömegét okozza a két nem kapcsolatában. Ha nem ismerjük és nem értjük a két nem közti alapvető kommunikációs különbségeket, akkor a másik szavainak, tetteinek gesztusainak megítélésében óhatatlanul magunkból indulunk ki, és ez félreértelmezéshez, sőt, olykor végzetes, a kapcsolat sorsát megpecsételő félreértésekhez vezethet. A nők kommunikációs készségei meghaladják a férfiakét. Korábban tanulnak meg beszélni, gyakran olvasni is. Jobbak a helyesírásban, könnyebben tanulnak idegen nyelveket. Ezek az eltérések természetesen különböző kommunikációs módhoz is vezetnek. Sőt: a beszéd célja is gyakran különböző.  

A férfi, amikor beszél tényeket közöl, ügyet intéz, tájékozódik. A nő a beszéd segítségével teremt és ápol kapcsolatokat, számára tehát a beszéd testesíti meg magát a köteléket. A férfiak gondolkodása, közlései lényegretörők, megoldás-orientáltak. A nő sokkal több oldalról járja körül a problémát. Saját érzései, gondolatai számos esetben akkor öltenek igazán testet, amikor beszél róluk. Ezzel szemben a férfi – mielőtt szavait kimondaná – általában pontosan tudja, mi az, amit közölni akar. Ezért gyakran vádolja felesleges szószaporítással, "locsogással" a nőt. Számtalanszor hangzik el: "Nem tudnád rövidebbre fogni? Mikor térsz már a lényegre?"

A kérdés persze az, hogy mi a "lényeg". A férfi számára a tények, a feladat, az eredmény, a megoldás. A nő számára legalább ilyen fontos – ha ugyan nem fontosabb – a tények, események mögötti érzelmi háttér, a motiváció, illetve az a folyamat ami a megoldáshoz eljuttat. A nők többet látnak, hallanak, érzékelnek, vagyis többet észlelnek a világból. Éppen ezért többet is akarnak közölni a másikkal.

Nyelvészek is vizsgálták a férfi és női kommunikáció jellemzőit. Azt találták, hogy a férfiak jelentősen több főnevet, a nők pedig több jelzőt és több igét használtak. A férfinak a mi? a mit? – esetleg még a mikor? és a hol? a fontos. A nőknek gyakran mindennél fontosabb a miért? és a hogyan? A férfiak a főnevekkel írják le a tényeket, a nők a jelzőkkel minősítik azokat, az igék pedig a tények közti folyamatokat jellemzik. Fizikai hasonlattal élve azt is mondhatnánk (bár ez egy kissé túl tudományosan hangzik), hogy a férfiak kommunikációja részecske-, a nőké pedig hullámtermészetű.

A férfi és a nő nemcsak másképpen beszél, de máshogyan is figyel. A nő mimikájával, taglejtésével követi beszélőpartnere mondanivalóját, sőt tükrözi annak érzelmeit. Belekérdez, megismétel egy-egy szót, egyetértő, együttérző megjegyzéseket fűz a hallottakhoz. A férfi arca – ha feszülten figyel – általában rezzenéstelen, nem tükröződnek rajta érzelmek. Odafordulását mindössze egy-egy apró biccentés, dörmögés, hümmögés jelzi. A másik lehetőség, hogy minduntalan közbekérdez, illetve elmondja, hogy a nőnek mit kellene (kellett volna) tenni.


Lásd színesebben a januárt!

2023. január 13.

Télen kevesebb a napsütés, ami megemeli az endorfint a vérben, ami elősegíti az örömszint növekedését. Ilyenkor szürkébbnek látunk mindent. Persze nem csak télen kerülhetünk tompa hangulatba. Erre az esetre jól tud jönni egy kis segítség az örömszint emeléséhez.  

Az északi népeknél a kevés napfény miatt bizonyítottan sokkal jellemzőbb az alkoholizmus és a depresszió. Ha a hangulatunk szürkébe fordul, jól jöhet a szolárium, vagy a szauna. Erre az esetre szoktuk alkalmazni a kineziológia eszköztárából az elemlámpát, mellyel a 3. szemünket világítjuk meg. A két szemöldökünk között elhelyezkedő 3. szemünk mögött található agyunkban a hipofízis, mely a világban lévő fény érzékeléséért, a szorongás elűzéséért és az örömszint fenntartásáért is felelős többek között.

Már nem zavar…
Az alábbi mondatok egy kedves kliensem szájából hangzottak el. Hol vagyok én, hogy ne látom a szeretetet az életben? Honnan nézem a világot, hogy nem látom? Honnan nézem, hogy olyan fátyolos, mintha az egészet egy felhőn át nézném. S tompa kábulattal kérdezem. Vajon mi végre ez az egész? Már megszoktam a világ hidegségét, apatikus közönyét. Régóta nem látom, és mindig próbálkozom kimászni ebből a szürke veremből. Egy idő után már nem fáj, nincs bennem égető érzés, hogy kijöjjek ebből, hogy az élet színeit lássam. Már nem is érdekel.

Az életfeladat-terapeuta válaszol
Először is el kell fogadni a tényt, hogy most éppen nem látom, hogy vannak színek, mert a szürke fátyol erősebb, elhomályosítja a színeket. Fel kell tenni a kérdést, talán valamit nem veszek észre? Kell, hogy legyen valami. Valami több. Először is, ez az apatikus állapot sem más, mint egy szorongás vagy düh érzés. A vonatunk innen bármikor mehet tovább. Ezt fontos tudatosítani. De mitől lesz minden olyan szürke? Mitől nem látjuk a színeket?

A kineziológus válaszol
A szürke egy szín. Hagyományosan kapcsolódik az unalomhoz, az apátiához. Amihez nem szoktuk magától értetődően kapcsolni, az a reménytelenség és az elfojtott düh érzése a tehetetlenség miatt. Ha felmerül valakiben a depresszív hangulat, egy tapasztalt terapeutában azonnal felsejlik, hogy itt bizony jól bebugyolált haragról van szó. Érdemes ilyenkor feltenni magunknak a kérdést, hogy mikor éltünk át nagy csalódást legutóbb az életünkben és miért.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...414243...464