sub

Információk, érdekességek

Üzletünk sikeressége a saját lelki egyensúlyunkon is múlhat

2023. augusztus 01.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Saját magunk főnökének lenni kétségkívül számos előnnyel jár, és biztosít némi felszabadultság-érzést. Ugyanakkor cégvezetőként a felelősségünk is hatalmas, így komoly stresszel kell megbirkóznunk - mindez pedig könnyen a lelki békénk összeomlásához is vezethet. Cikkünkből kiderül, miként kerülhetjük el mindezt.  

Min múlik a brand sikere?

Először is kezdjük azzal, hogy lefektetjük, mik is a sikeres cég alapkövetelményei. Nos, nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy minden az ötlettel kezdődik. Csak akkor lehetünk eredményesek, ha olyan termékkel, szolgáltatással rukkolunk elő, amire valós piaci kereslet van. Ez azonban sokszor önmagában nem elegendő, hiszen el is kell juttatnunk a brandünk hírét az emberekhez – vagyis kiváló marketingre van szükségünk.

Egy vállalkozásban többnyire a saját vagyonunkat tesszük kockára, nem árt tehát, ha részletes és szakszerű pénzügyi tervvel rendelkezünk. Ez mindenképp tartalmazza, hogy milyen árréssel dolgozunk, és mekkora növekedésre számítunk az elkövetkezendő években. Ideális esetben az üzleti terv szoros összhangban van a marketing- és értékesítési tervvel, hiszen utóbbiak feladata az ügyfélszerzés.

Végül arra is gondoljunk, hogy a vásárlóink profi kiszolgálásra vágynak. Aminek az alfája és omegája az, hogy a megrendelt termék villámgyorsan megérkezik az otthonukba. Ehhez olyan logisztikai partnert kell választanunk, amely élményszerű szállítást garantál az ügyfeleinknek. Mit jelent ez? Például felhasználóbarát weboldalt vagy éppen könnyen kezelhető csomagdíj-kalkulátort.

Hogy jön ide a lelki egyensúly?

Már a fentiekből is kitűnik, hogy egy vállalkozás irányítása rengeteg különféle feladattal jár, ami természetesen sok-sok megoldandó gondot és eldöntendő kérdést is jelent. Aligha vagyunk képesek sikeres vállalkozást építeni, ha nem vagyunk koncentráltak és magabiztosak, vagy ha egész nap máshol jár az eszünk. A következőkben négy olyan tippet mutatunk be, amivel megőrizhetjük a lelki egyensúlyunkat cégvezetőként.

Ne vegyük félvállról a stresszt!

Saját vállalkozást indítani hatalmas felelősség, ami akár az anyagi biztonságunkat is veszélyeztetheti. Emellett napi szinten kell fontos döntéseket hoznunk, konfliktusokat kezelnünk és persze akár este nyolcig, kilencig az irodában ülnünk. Mindez hatalmas nyomást helyez a vállunkra, ami idővel stresszbetegségekhez vezethet, amilyen például a magas vérnyomás, a fekély vagy az álmatlanság.

A legjobb, ha erre előre felkészülünk, és tudatosítjuk magunkban, hogy muszáj lépéseket tennünk a stressz csökkentésére. Adjunk magunknak minden nap pár órát, amikor a hobbinkkal foglalkozunk vagy a családdal vagyunk – a céget pedig ilyenkor zárjuk ki az életünkből.

Ismerjük fel a határainkat!

Senki nem mássza meg első nekifutásra a Mount Everestet, és senkinek sem sikerülhet kapásból milliárdos céget felépítenie. Egy vállalkozás felfuttatásához hosszú évekre van szükség, és ezzel már az indulásnál tisztában kell lennünk. Semmi értelme irracionális célokat kitűzni magunk elé, hiszen ezzel csak garantáljuk magunknak a kudarcélményt.

A tervezésnél tehát gondoljuk végig alaposan, hogy milyen cél lehet reális egy év alatt, öt év alatt és tíz év alatt. Ne siettessük a dolgokat, és ne próbáljunk átugrani státuszokat!

Felejtsük el a napi feladatokat!

Sok cégvezető követi el azt a hibát, hogy „mindenesként” akar részt venni a cég mindennapi életében. Egy személyben szeretnének HR-esek, marketingesek, pénzügyesek lenni, miközben ki akarják venni a részüket a napi feladatokból is. Ez azonban két okból sem működik. Egyrészt ennyi teendőt lehetetlen elvégezni, másrészt az alkalmazottak könnyen bizalmatlanságként élhetik meg a minden lében kanál főnököt.

A megoldás ebben az esetben a feladatok delegálása: bízzunk a kollégákban, és hagyjuk, hogy ők vigyék a területükhöz tartozó munkát. A mi dolgunk cégvezetőként a nagyobb kép átlátása és a stratégiai döntések meghozatala.

Próbáljunk egészségesen élni!

Lelki egészség elképzelhetetlen fizikai egészség nélkül. Cégvezetőként is meg kell találnunk tehát az időt és lehetőséget arra, hogy mozogjunk, kiadósat aludjunk és persze egészségesen étkezzünk. A túl sok kávé, a gyorsételek és a napi 10-12 óra üldögélés garantáltan betegségeket eredményez, arról nem is beszélve, hogy a lelki egyensúlyunkat is felborítja.

Legalább ilyen fontos – és szintén az egészségünkhöz kapcsolódik –, hogy megtaláljuk az ideális egyensúlyt munka és magánélet között. A kiegyensúlyozott vezetőt nem darálja fel a mókuskerék, mert fel tud töltődni a szerettei körében vagy a hobbijának élve.

Tegyünk a sikerért!

Az első, amit már ma megtehetünk, hogy kettőt hátralépünk, és megnézzük a cégünk működését. Hol tudunk ledobni magunkról feladatokat? Biztos, hogy a mi dolgunk például a csomagdíj-kalkulátor programozása? Vajon a kitűzött céljaink reálisak vagy délibábokat kergetünk, amikkel csak a stresszt fokozzuk?

A következő lépésben bátran fordulhatunk szakemberhez is. Akár egy pszichológus is beválhat, de ma már léteznek kifejezetten a vezetők problémáira szakosodott üzleti coachok is. Ha hetente, két hetente be tudunk iktatni egy beszélgetést, máris sokat tettünk a lelki egyensúlyunkért!

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.
forrás: Harmonet.hu