sub

Információk, érdekességek

Újjávarázsolt darabok: hogyan adjunk új életet régi fabútorainknak?

2024. január 01.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Már kissé kopott, de még nem szeretnénk kidobni? A legtöbb esetben nincs is rá szükség! Az alapvetően jó minőségű fabútoroktól nem feltétlenül kell megválni csak azért, mert már nem tündökölnek az eredeti fényükben vagy nem illenek az aktuális enteriőrbe. Számtalan módja van annak, hogy helyrehozzuk a kisebb-nagyobb hibákat, amik az évek során keletkeztek vagy hozzáigazítsuk a darab megjelenését a szoba jelenlegi stílusához. A saját kezűleg végzett bútorfelújítás pedig nemcsak hasznos, de kellemes időtöltés is.  

Milyen előnyökkel jár a bútorfelújítás?

Tucatnyi út vezethet oda, hogy készülünk felújítani egy bútordarabot. Elképzelhető, hogy egy ütött-kopott, ócskának tűnő komódtól nem akarunk megválni, de az is lehet, hogy a legutóbbi lomtalanítás során került hozzánk egy darab, aminek új életet szeretnénk adni.

Bútoraink sajátkezű felújítása remek időtöltés, de akár komoly hobbi is lehet belőle, továbbá kevés nagyobb büszkeség van annál, mint hogy magunk alkottunk, teremtettünk valami újat. A szórakozás és a büszkeség mellett pedig az értékmentés és az értékmegőrzés is nagyszerű élményt nyújt mindamellett, hogy jókora összeget is spórolhatunk azzal, ha lemondunk a vásárlásról.

Mire lesz szükségünk a felújításhoz?

Mielőtt hatalmas lelkesedéssel nekiesünk az előttünk lévő bútordarabnak, érdemes átgondolni, hogy mi mindenre lesz szükségünk a folyamat során. Ha útközben derül ki, hogy hiányzik valami, akkor sem dől össze a világ, de jóval nyugodtabb lesz a barkácsolás, ha minden kellék előttünk hever.

Nézzük, mi mindenre lesz szükségünk!

  • Alapozó, lazúr: a favédelem és a megfelelő tapadás érdekében.
  • Festék: olyan színben, amilyenre szeretnénk a bútort festeni. Típusát tekintve négyféle közül érdemes választani: tejfesték, krétafesték, latex falfesték vagy akril-, esetleg zománcfesték.
  • Felületzáró viasz, lakk vagy olaj: ezek növelik az elkészült bútor ellenálló képességét.
  • További eszközök: ecset, csiszolópapír, maszkolószalag, védőfelszerelés.

Hogyan kezdjünk hozzá fabútoraink felújításához?
Nézzük, milyen lépések vezetnek az új bútorunk felé!

Tervezés

A valódi munkálatok megkezdése előtt üljünk le néhány gondolat erejéig, és nézzük át, mit is szeretnénk. Milyen állapotban van a felújításra váró bútor, milyen eszközeink, tudásunk van a művelethez? Hová fog kerülni az elkészült darab, milyen szerepet szánunk neki a lakásban? Ha mindez megvan, közelebb jutunk a megoldáshoz és egyszerűbb lesz a bevásárlólistát is elkészíteni.

Előkészítés

Ha régen használt, a padláson heverő vagy a bolhapiacról hazahozott valódi fabútorról van szó, fontos, hogy meggyőzödjünk arról, nem költöztek apró kártevők az anyagba. Jól nézzük át, nincsenek-e tűhegynyi rágásnyomok vagy lyukak a bútoron. Ha bármi gyanúsat észlelünk, bízzuk szakemberre a szútalanítást. Ha a „szúteszten” átment a bútor, jöhet a csiszolás. Egyszerűen csiszolópapírral dörzsöljük át a felületet, így megszabadulhatunk a fellazult festékrétegtől és a makacsabb szennyeződésektől is.

A csiszolás után jól tisztítsuk meg a fafelületet, hiszen a koszon és a porrétegen semmilyen festék nem fog megtapadni. Régi bútoroknál pedig elkerülhetetlen a szennyeződés, így ezt a lépést semmiképpen se hagyjuk ki. A tisztításhoz egy vizes ruha is elég, ha nem tűnik túl koszosnak, de jobban járunk, ha használunk valamilyen bútortisztítót. Fontos, hogy se por, se zsír ne maradjon a festeni kívánt felületen.

Javítás

Ha szeretnénk a bútor régies jellegét megőrizni, elég a nagyobb hibákat korrigálni. Némi javítótapasszal és egy spaklival könnyedén javíthatók a kisebb és a nagyobb hibák is. Ezután javasolt a csiszolópapírral ismét átszaladni a felületen, majd újra letisztítani azt. Hajlamosak lehetünk megfeledkezni erről, de ha növelni szeretnénk a munkánk és a fa élettartamát, akkor a favédelem érdekében használjunk a festés előtt alapozót is!

Festés

A festés az egész munka legizgalmasabb része. Már azv első rétegnél kirajzolódik, mire is számíthatunk. Kedvünkre dekorálhatjuk, használhatunk különböző színeket – ezeket maszkolószalaggal könnyen megoldhatjuk. Amennyiben pedig a világos és sötét rétegeket variáljuk, antik hatást is létrehozhatunk. Ebben az esetben azt kell eldönteni, melyik árnyalat domináljon, majd a felső réteget visszacsiszolva készen is van az antik felület.

Felületzárás

A felületzáró réteg szintén növeli az elkészült bútordarab élettartamát, így ezt sem érdemes kihagyni. Továbbá legfelső rétegként a felületzárás fogja meghatározni, hogy matt, selyemfényű, esetleg fényes lesz-e a bútorunk. Segítség, ha előre, már a tervezésnél ezt is átgondoljuk. Jó, ha ezt a réteget néhány évente felülvizsgáljuk, a használatból adódóan ugyanis könnyen sérülhet, így időnként lehet, hogy újra kell kenni.

A bútorfestéstől kezdőként se riadjunk vissza, kellő felkészültséggel, kreativitással és ráfordított idővel egy teljesen új, varázslatos bútort kaphatunk a régi helyett.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.
forrás: Harmonet.hu