sub

Információk, érdekességek

Tanulj meg jól aludni!

2024. november 01.

Egyre több helyen olvasni arról, hogy a nem megfelelő alvás legalább annyira egészségromboló tényező, mint például az állandó stressz vagy a helytelenül rögzült táplálkozási szokások. És nem csak az alvással töltött órák számáról van szó, hanem az alvás minőségéről is, ami legalább annyira fontos tényező, mint a mennyiség!  

Mire érdemes figyelni, ha nem nyúzottan és morcosan, hanem valóban kipihenten szeretnénk felébredni? Adunk pár tippet!

1. Lefekvési rituálék

Adjuk meg a módját az alvásnak, vagyis az alváshoz készülődésnek! A régmúlt emberei általában napnyugtakor feküdtek, napkeltekor ébredtek, de a modern kor szülötteinél ez teljesen átalakult. Mi már nem fújjuk el a gyertyát, nem zárjuk be a spalettát, nem verjük fel a dunnát. Pedig az ehhez hasonló hétköznapi rituálék a tudatalattinknak azt üzenik, hogy mindjárt jön a pihenés, ideje nyugovóra térni. Szóval ne érezzük rigolyásnak magunkat amiatt, hogy minden lefekvés előtt végigmegyünk ugyanazokon a lépéseken!

2. Ne a telefon ringasson álomba!

Az okoseszközök kékes háttérfénye ébrenlétre, figyelemre késztet, nem pedig a lenyugvásra! Szóval, ha gyorsan szeretnénk elaludni, akkor ne a közösségi oldalakat pörgessük bele-bele olvasgatva ismerőseink különféle posztjaiba! Némítsuk le a telefont, vegyük le a rezgést is róla, hogy a különféle alkalmazások értesítései se zavarják meg a nyugodt pihenést!

3. Délután 4 után már semmi koffein!

A koffein alaposan bezavarhat az alvásminőségbe! Lehet, hogy elaludni eltudunk majd akkor is, ha késő délután megittunk egy kapucsínót, de az alvás könnyen lesz tőle túl éber, rövid marad a mélyalvási szakasz! Szóval a legjobb, ha délután már jóval kevesebb koffeintartalmú italt iszunk, mint délelőtt, sőt ha lehet, délután 4 után már egyáltalán ne fogyasszuk ilyeneket!

4. Jól szellőztetett, kellemesen hűvös szoba

Áporodott levegőjű, illetve túl meleg szobában nem fogunk jót aludni! Érdemes tehát alaposan átszellőztetni a hálószobánkat lefekvés előtt, illetve figyelni arra, hogy ne legyen bent túl meleg! Sokan csodálkoznak azon, hogy a skandináv országokban élők gyakran csak 18 fok körülire fűtött szobákban aszanak télen! Pedig egy megfelelő takaró alatt, pizsamában fekve ez csak segít abban, hogy jól aludjon az ember!

5. Könnyű vacsora, könnyebb elalvás!

Már őseink is jól tudták, hogy lefekvés előtt már csak keveset kell enni. „Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy nemes, vacsorázz úgy, mint egy koldus!” – tartja a régi mondás. De valamiért erről is mintha megfeledkezett volna a modern kor embere! Pedig valóban igaz az, hogy a vacsorára fogyasztott túl sok vagy éppen túl nehéz ételek – éppúgy, mint a koffein – bezavar az alvásunkba! Megterhelt pocakkal könnyen jöhetnek kellemetlen álmok, forgolódás, gyomorégés. Este hat után – ha lehet – már ne együnk semmit, csak folyadékot fogyasszunk!

forrás: Harmonet.hu