Információk, érdekességek
Egészségpénztár vs. nyugdíjbiztosítás: az 5 fő különbség
2024. január 18.
Időskori anyagi stabilitásunk megteremtésére a nyugdíjbiztosítás az egyik legoptimálisabb eszköz, ám nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az egészségünk megőrzésére is kiemelt figyelmet kell fordítanunk. Sajnos pont ez a két kérdés az, amire még mindig a szükségesnél jóval kisebb figyelem irányul, hiszen a mindennapi teendők forgatagában kevesen tudnak ennyire előre tervezni. Hazánk nyugdíjrendszere azonban elavult, lévén a juttatások fedezetét az aktívan dolgozók járulékai adják, ez azonban évről évre egyre nagyobb terhet jelent.
Ráadásul azt is szem előtt kell tartani, miszerint az állami egészségügy finanszírozása is ebből az összegből történik, ami még tovább gyengíti a társadalombiztosítási rendszer stabilitását. Ezek az okok a szolgáltatások és a juttatások színvonalának csökkenéséhez vezetnek, ám a jó hír, miszerint ezt egyéni szinten megelőzhetjük. A grantis.hu weboldalon erre külön is kitérnek. Kiváló megoldás például a nyugdíjbiztosítás, illetve a piacon elérhető további öngondoskodási formák alkalmazása.
A kulcs a tudatos tervezésben rejlik
A legnehezebb feladatot az jelenti, hogy egyszerre kell felkészülnünk a váratlan események okozta kihívásokra, emellett pedig egy olyan portfóliót kell összeállítanunk, amivel biztosíthatjuk passzív éveink nyugalmát. Szerencsére a folyamatosan növekvő igényekre a szolgáltatók nagyon gyorsan reagáltak és ennek megfelelően ma már számtalan kiváló eszköz érhető el a kínálatban. A nyugdíjbiztosítás több szempontból is rendkívül előnyös, tudniillik nem csupán egy remek megtakarítási forma, de emellett kockázatviselési szolgáltatást is tartalmaz, ami hatalmas segítség, ha velünk esetleg történik valami.
További érv a konstrukció mellett, hogy a kifizetés itt a szerződéskötéskor érvényben lévő korhatárhoz kötött, ezen felül pedig a nyugdíjbiztosítás egyike annak a három öngondoskodási megoldásnak, amire adójóváírás formájában állami támogatást vehetsz igénybe. Ezzel az eszközzel tehát hosszú távra tervezhetsz, ám mindeközben nem szabad megfeledkezned egészséged megőrzésének fontosságáról sem. A magánorvosi ellátás mellett ugyanis a gyógyszerek, a gyógyászati segédeszközök és a különböző szűrővizsgálatok is komoly kiadást jelentenek. A kiadásokkal járó teher azonban egészségpénztár alkalmazásával eredményesen csökkenthető. De hogyan is működik ez a konstrukció és miben tér el a nyugdíjcélú megtakarítási formáktól?
Egészségpénztár és nyugdíjbiztosítás – a fő különbségek
Míg időskori anyagi biztonságod megteremtése egy hosszú távú folyamat, addig az egészségmegőrzés folyamatos kihívást jelent. Az egészségpénztár pontosan ezt a célt hivatott ellátni – illetve megkönnyíteni –, tudniillik az ide befizetett összegek kizárólag meghatározott termékekre és szolgáltatásokra fordíthatók. Ez önmagában persze még nem lenne túlságosan nagy előny, ám erre a formára is igénybe veheted az állami támogatást, adójóváírás formájában. Ez azt jelenti, hogy a befizetéseid 20 százalékát pluszban visszakaphatod, ám bizonyos tényezőkre - mint például az egyéb pénztári tagságaid - mindenképp ügyelj a kalkuláció során. További óriási előny, hogy egyes szolgáltatások esetében az egészségpénztár megléte plusz kedvezményekkel járhat. A biztosdontes.hu linkre kattintva ezt is megtudhatod.
Jogosan merül fel ugyanakkor a kérdés, hogy nyugdíjbiztosítás mellé szükség van-e egészségpénztár kötésére. A válasz egyértelműen igen, hisz előbbi kizárólag a nem várt eseményre nyújt fedezetet, ráadásul az itt összegyűjtött pénzedhez csak időskorodban férhetsz hozzá következmények nélkül. Ezzel szemben a pénztárban lévő összeg bármikor felhasználható és egy olyan biztonsági hálót nyújt, ami az állami egészségügy állapotának tükrében hatalmas segítséget jelent a mindennapokban.